Skip to main content

3. ročník jr. NBA a Švihov podruhé ve Final Four!

 

Po  suverénním absolvování Jihozápadní divize s 8 vítězstvími z 8 utkání a skórem 470:130 byla ZŠ Švihov, za kterou aktuálně startuje hned 12 hráčů a hráčů oblékajících současně i dres některého z týmů BK Klatovy, do „Finále západní konference“ nasazena jako č.1.  Zdálo se, že v Brandýse n.L., kde se finále za účasti 8 týmů hrálo, tomuto  týmu nemůže v druhé účasti mezi nejlepšími 4 týmy ČR  nic zabránit. Ale neštěstí, jak se říká, nechodí po horách, ale po lidech.Nejdříve všechny zaskočila informace, že jeden z klíčových hráčů týmu v den konferenčního finále dá před reprezentací školy přednost fotbalu. V pondělí na tréninku špatně došlápl jeden z hráčů první pětky a byla z toho sádra. A do třetice všeho špatného – na úterním tréninku špatně došlápl  loňský člen All Stars jr.NBA a pohmožděné hlezno nevěštilo nic dobrého. Takové oslabení by těžce vydýchával každý tým.

Naštěstí odhodlání ostatních hráček a hráčů bylo enormní, hlezno si naštěstí dalo díky intenzivní péči a tejpu říct, ale play off má své záludnosti a Švihovské čekal v prvním utkání ne jen tak ledajaký soupeř, ale účastník prvního Final Four 2016 a loňský vítěz jr.NBA 2017 tým  ZŠ Nový PORG Praha, který letos reprezentuje tým Atlantu Hawks. Po úvodních „oťukávacích“ 2 minutách se ale naplno rozjel švihovský stroj a svoji „čtvrtinu snů“ si odehrál autor 12 bodů ze 14 Mikuláš Klepal, kterému skvěle sekundoval Jaroslav Melka a také Ondřej Prošek, Lukáš Veselský a dívky Andělka Suchá a Maruška Bláhová. 14:4 po první čtvrtině byl skvělý start. Druhá naše sestava se však rovněž nechtěla nechat zahanbit a i když s bolestnou grimasou ve tváři z důvodu zraněného kotníku, rozehrál Matyáš Petrovický s kapitánem týmu Petrem Žákem, svým bratrem Lukášem Petrovickým, Radkem Pavelcem a Valérií Gashi a Sárou Stryczkovou partii, která přinesla Švihovu 18 bodů při 2 bodech obhájců titulu z Prahy. Prostě malý, 1600 obyvatel evidující Švihov dosti razantně vyběhl s reprezentanty hlavního milionového města. Poločas  32:6. Nelze říci, že by se druhý poločas už jen dohrával. I když švihovští Knicks si byli vědomi svého vysokého vedení a „ubrali trošku páry“, vyhráli III.čtvrtinu 13:6 a IV.čtvrtinu 8:4 a dostali do hry i Vítka Svobodu.

 

NEW YORK KNICKS (ZŠ Švihov) -  ATLANTA HAWKS (ZŠ Nový PORG Praha)   53 : 16

 V naší části pavouku play off již před naším zápasem zvítězil tým ZŠ Čelákovice nad ZŠ kpt.Otakara Jaroše z Loun  po velice kvalitním výkonu 50:24 a to samo o sobě signalizovalo, že by se tým Švihova mohl s ohledem na chybějící či zraněné hráče v boji o postup se zlou potázat.

I proto musel trenér udělat několik zdánlivě drobných, ale ve svém výsledku velice významných změn v sestavě jednotlivých pětic. A i když Čelákovice pozorně sledovaly naše utkání  s Prahou, přesto se nám podařilo je zaskočit velice disciplinovanou hrou. Kdo byl či přišel na hřiště hrál opravdu tak, jak si tým dohodl před utkáním. První čtvrtina a opět, stejně jako v prvním utkání 14:4.  Očekával se velký souboj sestav pro sudé čtvrtiny, náš tým však pokračoval ve výkonu, který ho zdobil v turnajích jihozápadní divize a vyhrál druhou čtvrtinu 20:10 a posunul tak skóre na 34:14. To už bylo Final Four prakticky za dveřmi, bylo však třeba udržet náš herní projev ve výši nastavené laťky. Trenérka soupeře, bývalá reprezentantka ČR a aktuálně trenérka ženské reprezentace v basketbalu 3x3 Míša Uhrová, posílila první pětku hráčkou č.8 Lencovou (to jméno si zapamatujte, brzy o ní uslyšíte víc) a to ovlivnilo výsledek třetího hracího období … 14:10. A vítězně 14:4 nakonec dopadla v náš prospěch i čtvrtina závěrečná. Dveře Final Four se otevřely doširoka! A tak i v oslabeném složení byl náš letošní postup do Final Four, proti tomu loňskému, kdy jsme až v závěru obou utkání se Sadskou a Louny otáčeli skóre v náš prospěch, výrazně hladší. 

NEW YORK KNICKS (ZŠ Švihov) -  ORLANDO MAGIC (ZŠ Čelákovice) 62 : 28 

FINAL FOUR se hraje za necelý týden – ve středu 28.11.2018 v Praze v hale Královka, kde má domácí palubovku mnohonásobný mistr ČR a účastník Euroligy žen USK ZVVZ Praha.

A hned v prvním utkání budou školáci ze Švihova bojovat o postup do finále s týmem ZŠ Komenského ze Žďáru nad Sázavou, kteří hrají pod hlavičkou Oklahoma City Thunder. Také tento tým si postup do Final Four vybojoval s přehledem po výrazných vítězstvích ve Finále východní konference nad ZŠ TGM Blansko 56:9 a ZŠ Otická Opava 32:10.

 

Loni odjížděl náš tým z Pardubic s bramborovou medailí, slzami v očích a pocitem křivdy, když na pardubické palubovce, v utkání s domácími  Pardubicemi pod řízením rozhodčích z Pardubic odešel v semifinále poražen až po prodloužení. Letos je tým obohacen touto zkušeností a hodlá ji využít v cestě za svým snem.

 

 Trenér: Jindřich Svojanovský