Skip to main content

ŠVIHOV V JR.NBA TRIUMFOVAL!

Hned 15 hráčů a hráček narozených v roce 2007  a  mladších ze ZŠ a MŠ Švihov  se  může od středy 28. 11. 2018 pyšnit, stejně jako dalších pouhých 30 dětí z České republiky (15 ze ZŠ PORG Praha vítěz jr.NBA 2017 + 15 ze ZŠ J.K.Tyla z Písku), prsteny vítězů české jr. NBA ročník 2018. Vše proběhlo v hale Královka v Praze kde mladí basketbalisté ze ZŠ a MŠ Švihov dovršili za dohledu kamer TV NOVA SPORT svoji skutečně excelentní a suverénní cestu v soutěži organizované pro děti z I. stupně základních škol. Po prvním ročníku v roce 2016, kdy s jediným vítězstvím skončil Švihov na posledním místě Jihozápadní divize se Švihov probojoval přes kvalifikaci i do druhého ročníku v roce 2017. Vyhrál 10 po sobě jdoucích utkání a až ve Final Four podlehl po prodloužení v boji o finále domácím Pardubicím, aby pak totálně zklamaní hráči a hráčky bez delší odpočinkové přestávky nekladli odpor týmu z Olomouce. Bylo z toho krásné 4.místo v ČR, přesto se tým vracel do Švihova se slzami v očích. A možná, aby se to neopakovalo, aby se v roce 60.výročí založení švihovské základní školy a také v roce otevření nové sportovní haly při ZŠ, zvýšil trenér náročnost  tréninků jak ve škole, tak i v klubu.  Pět z dnešních nositelů prstenů se na jaře podílelo na 4.místě týmu chlapců U11 na Národním finále v Hradci Králové. Pět hráčů reprezentovalo Klatovy na „malém neoficiálním MČR U12“, které na začátku září zorganizoval klub Tygrů Praha. A to vše vyústilo v sérii, která se možná v jr.NBA již nikdy nemusí opakovat:

 

Jihozápaní divize

Švihov   -     ZŠ Plánická Klatovy    46 : 6      a        56 : 23

Švihov   -     ZŠ Domažlice              70 : 20              52 : 14

Švihov   -    ZŠ Plzeň                        78 : 8                64 : 24

Švihov   -    ZŠ Písek                        56 : 12              48 : 23

Bilance divize  8  utkání     8 vítězství    skóre  480 : 130

Finále západní konference v Brandýse n.L.

Švihov   -   ZŠ PORG Praha          53 : 16

Švihov   -   ZŠ Čelákovice            62 : 25

Bilance finále konference   2 utkání   2 vítězství    skóre   115 : 41

Finále jr. NBA  Praha

Švihov  -   ZŠ Žďár nad Sázavou   64 : 26

Švihov  -   ZŠ Brandýs n.L.             78 : 41

Bilance finále  2 utkání   2 vítězství   skóre  142 :  67

CELKOVÁ BILANCE  12 UTKÁNÍ    12 VÍTĚZSTVÍ     SKÓRE   737 : 248

O utkáních v divizních turnajích jsme Vás již informovali zde:

http://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/2356-dve-klatovska-zelizka-v-ohni-jihozapadni-divize-jrnba

http://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/2367-svihov-dominoval-a-nadeji-rozfoukala-zs-planicka-

http://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/2376-jrnba---svihov-postoupil-planicka-doplatila-na-nesmyslne-rozlosovani

O Finále západní konference pak zde:

http://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/2387-3-rocnik-jrnba-a-svihov-podruhe-ve-final-four-

FINAL FOUR  komentuje trenér Ing.Svojanovský takto:

„Brandýs jsem měl naskautovaný z jejich utkání o postup do Final Four proti Děčínu. Sehnat podrobnější informace k hráčům a hráčkám Žďáru a Olomouce sice byl trošku pracné, ale který trenér by to pro svůj tým neudělal. Prohlédl jsem si na tvcom i oba kvalifikační zápasy Žďáru a Olomouce a to mi dalo obrázek o silných ale i slabých stránkách hry potenciálních soupeřů. Těžší než toto bylo krotit někdy až nezdravý optimismus některých hráčů, podobný tomu loňskému, po kterém přišlo o to větší zklamání. Poslední trénink v úterý byl už prakticky jen taktický, ale rozhodně důležitý. Vědomí, že „víme co hrát“ velice posiluje sebedůvěru. Před prvním zápasem jsme se v šatně vrátili k loňským Pardubicím a na hřiště jsme odešli plni odhodlání a hlavně s vědomím, že když budeme soustředění a hlavně disciplinovaní v plnění hráčských úkolů, zejména těch obranných, pak musíme Žďár přehrát. A první pětka, i přes z počátku asi tři neproměněné dvojtakty z titulu nervozity, to nastartovala skvěle … 22:4!!! A druhá pětka se také nedala zahanbit … 18:6 a již v poločase bylo vymalováno 40:10. Předpokládám, že v hale nebyl nikdo, kdo takto jednoznačný vývoj čekal. Pak jsme prohráli třetí čtvrtinu 14:4 neboť jsem posadil na lavičku  Denise, který přestal bránit.  Aniž bych to tím sledoval, mělo to super dopad. Do haly v té chvíli přišli hráči a trenéři Brandýsa a utvrdili se v pohledu  na naši první pětku (pozn. Denis v Brandýse nehrál a tak ho de facto neviděli). Druhá pětka pak díky Matymu a Petrovi zasadila Žďáru K.O. v podobě čtvrtiny 20:2. Přiznám se, že jsem ve finále očekával Olomouc. Ta však nervově nezvládla neustálé přetahování o vedení s Brandýsem a pozdější člen All Star č.11 z Olomouce nedal v rozhodujících minutách tři jasné dvojtakty a to ve vyrovnaných utkáních rozhoduje. A teď se vrátím k Denisovi. Pobyt na střídačce v 3.čtvrtině prvního utkání mu prospěl. Věděl, co má a hlavně co nesmí. A s tím šel do finálového utkání a protože na něj soupeř nasadil jako obránce jedinou dívku ze sestavy, nečinilo Denisovi problém využít svoji rychlost a zatěžovat konto Brandýsa jedním košem za druhým. Trošku jsme zatrnuli při zcela zbytečných faulech Melky a Klepala, kterým předcházelo nedůsledné bránění na perimetru, ale 22:6 dalo zápasu nádech exhibice. Soupeř sice možná očekával, že vstane z popela ve druhé čtvrtině, otěže utkání jsme ale opět drželi my a druhá čtvrtina 24:6 a tedy poločas 46:12. Že s 34bodovým náskokem vleze do hlav hráčů touha dát koš, zapsat se do listiny střelců či ještě zvýšit počet nastřílených košů, je běžné nejen u dětí, ale mnohdy i u dospělých. I obrana už není tak pozorná a důsledná. Bylo proto nutné hráče a hráčky neustále motivovat, držet jejich koncentraci a disciplínu, aby se utkání nezvrtlo v selanku. Už jsme sice neměli tak jednoznačnou převahu, ale o to už tak moc nešlo.

Radost z vítězství byla a je obrovská. Nutno si uvědomit, že popularita jr.NBA rok od roku stoupá a v příštím ročníku očekávají organizátoři v kvalifikacích více než 160 základních škol. A jen 30 nejlepších se pak zúčastní bojů v divizích, 16 nejlepších bojů ve finále konferencí a jen 4 budou bojovat o 1.místo. Možná to bude znít jako fráze, ale taková šance se již nikdy nemusí opakovat. A Švihov to dokázal! Byl ve správný čas na správném místě a proto také v červnu odletí na týden, zatím do neznámé destinace (jak typické pro hlavní organizátory ze Sport Investu), kde se i střetne s jiným vítězem jr.NBA z jiné země. Pocity obrovské radosti,  vyvažují mravenčí 4,5 letou práci se švihovskými dětmi. Připojím ale i kousek negativního pocitu. Sport Invest by si měl sáhnout do svědomí a uvědomit, že týmy tvoří během dvouměsíčních bojů i další hráči a nejen těch 15, kteří nastoupí do Final Four. Může se stát, že skvělý hráč dotáhne svůj tým přes divizi, první zápas konferenčního finále a v zápase o postup se v závěrečné minutě zraní. Je třeba i 3krát vyhlášen MVP divizního utkání, do Final Four ale kvůli zranění nezasáhne. A medaili místo něho dostane jeho náhradník, který třeba ve Final Four ani nenastoupí. Sport Invest by se měl občas podívat na ukončení nějaké  soutěže, tak mě napadá třeba NBA, kdy dostávají medaile, vítězové prsteny, nejen náhradníci, ale samozřejmě i trenéři, asistenti trenérů a bůh ví kdo ještě. A výmluvy na to, že z NBA víc medailí neposlali jsou na společnost, která zastupuje např. Petra Čecha  více než trapné.“

Záznam z utkání o postup do finále najdete zde:

https://www.tvcom.cz/Zapas/Sport-Basketbal/Soutez-Jr.-NBA-League/Cast-Play-off/Sezona-2018/170942-NEW-YORK-KNICKS-ZS-a-MS-Svihov-vs-OKLAHOMA-CITY-THUNDER-ZS-Komenskeho-Zdar.htm

Záznam z finálového utkání najdete zde:

https://www.tvcom.cz/Zapas/Sport-Basketbal/Soutez-Jr.-NBA-League/Cast-Play-off/170945-NEW-YORK-KNICKS-ZS-a-MS-Svihov-vs-WASHINGTON-WIZARDS-ZS-Na-Vysluni-Brandys.htm

NAPSALI O NÁS ZDE:

https://www.cbf.cz/ostatni/kratke-zpravy/ceske-jr-nba-scene-vladne-new-york-knicks.html

https://www.cbf.cz/ostatni/kratke-zpravy/mvp-jr-nba-chvali-spoluhrace-a-tesi-se-na-satoranskeho.html

https://sport.idnes.cz/jr-nba-svihov-new-york-knicks-djz-/basket.aspx?c=A181128_200230_sport-basket_ten

Příběh dětí ze ZŠ Švihov připomíná mnohé americké sportovní pohádky o tom, jak tým z malé školy, města, které snad ani není na mapě, vybojuje nejdříve postup na úrovni nějaké oblasti, když překvapivě porazí „namyšlený tým“ z velkého města. Pak je v hlavním městě státu všem pro smích, ale když trenér vyjukaným hráčům v obrovské hale, v jaké nikdy před tím nebyli, ukáže, že koše jsou stejně vysoko jako u nich doma, že i čára trestného hodu je stejně daleko, jako u nich doma, slaví nakonec „tým vesničanů“ slavné vítězství.

Život jde ale dál. Opět začínají dny všední, opět na palubovkách budou utkání začínat rozskokem za stavu 0:0. A žádný hráč či hráčka nebude hledět na to, zda proti stojí někdo, kdo vyhrál jr.NBA.  Petra Žáka z Chudenic, člena týmu chlapců BK Klatovy U12 čekají v neděli 2.12. dvě mistrovská utkání v Holýšově. Petr sní o NBA a s ním i možná i další z vítězného týmu. Je však jeden z mála, který si už uvědomuje, že sny se plní jen těm, kteří svému snu jdou vstříc svou prací a oddaností svému sportu. Za rok vyrostl ze začátečníka v hráče, který získal titul MVP jr.NBA 2018 a v létě 2019 ho čeká jako odměna účast na kempu Tomáše Satoranského. Hrdina letošního finále  Denis Gashi z Malechova byl vedením jr.NBA zařazen do All Star letošní jr.NBA stejně, jako v loňském roce Matyáš Petrovický, kapitán klatovských kluků U12. Denis sní o kariéře v plzeňské Viktorce a možná i ve věhlasnějších týmech. I on má dobře nakročeno a je jen na něm, jaká bude jeho budoucnost. A stejně o své basketbalové či jiné budoucnosti budou rozhodovat i ostatní děti z vítězného týmu. Ať však budou dělat cokoli, zlatý prsten vítězů jr.NBA jim bude vždy připomínat nádherné vítězství, kterého jako děti dosáhly.

Díky Mikuláši, Jaroslave, Denisi, Ondřeji, Maruško, Andělko, Petře, Matyáši, Lukáši V., Radku, Vali, Sáro, Vítku, Lukáši P., Leontýnko a také Davide.

Ing. Jindřich Svojanovský